Management

  1.  

 

Ms Grace Baguma                                         

Director

 

management

  1.  

 

Ms Enid Kamwine

Curriculum Specialist, Research & Evaluation

Research & Evaluation

specialist

  1.  

 

Mr James Asile Droti  

Curriculum Specialist, Chemistry

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Myers Mumanyire        

Specialist, Research & Evaluation

Research & Evaluation

specialist

  1.  

 

Ms Angela Kyagaba

Literature in English Specialist

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Dauda Bakari

Assistant Internal Auditor

 

Support

  1.  

 

Mr Said Twine

Curriculum Specialist, History

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Annette Nanfuka Sekaye

Curriculum Specialist, CRE

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Robert Mukanga  Bwire

Internal Auditor

 

Support

  1.  

 

Mr Phillip Okectho

Curriculum Specialist, Local Languages

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Bonaventure Byaruhanga

Curriculum Specialist, Physics

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Cale Santus

Curriculum Specialist, Science

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Sarah Natunga 

Curriculum Specialist CRE

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Catherine Neumbe

Secretary

 

Support

  1.  

 

Ms Annah Kembabazi

Secretary

 

Support

  1.  

 

Mr Bernard Akol Otemor

Assistant Curriculum Specialist

BTVET

specialist

  1.  

 

Ms Doris Namitala Kyakuwa

Accounts Assistant

 

Support

  1.  

 

Ms Berna Kisobole

Store Keeper

 

Support

  1.  

 

Mr Moses K. Tuhame

Curriculum Specialist, ICT

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Siima Gilbert Gift

Curriculum Specialist, ICT

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Florence Nambi Mukasa  

Records Assistant

 

Support

  1.  

 

Ms Florence Kabajwisa

Secretary

 

Support

  1.  

 

Mr Hillary Rwandekeye                       

Systems Administrator

 

Support

  1.  

 

Mr Patrick Mugisha

Accountant

 

Support

  1.  

 

Alisati Gule Wabomba

Curriculum Specialist, Business Education

BTVE

Support

  1.  

 

Mr John Habiyaremye        

Administrative Secretary

 

Management

  1.  

 

Mr Bernard Janja

Assistant Curriculum Specialist

BTVET

specialist

  1.  

 

Ms Clare H. Nyakaisiki

Secretary

 

Support

  1.  

 

Mr Mathias Mulumba Mutema 

Curriculum Specialist Agriculture

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Sarah Mirembe Kyankya

Editor

 

Support

 

  1.  

 

Mr Ismail Magezi

Curriculum Specialist, Kiswahili

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Frances Onyul Amulen                      

Curriculum Specialist, Agriculture

Research & Evaluation

specialist

  1.  

 

Mr Dickson Amanya

Graphic Designer-Illustrator

 

Support

  1.  

 

Mr. Ntubiro Godfrey

Curriculum Specialist, Music

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Nicholas Sempagama

Assistant Procurement Officer

 

Support

  1.  

 

Mr Livingston Rugasira

Procurement Officer

 

Support

  1.  

 

Ms Perpetua Arinaitwe

Curriculum Specialist, Kiswahili

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Mr Vincent Funi Dusabe    

Curriculum Specialist, Fine Art

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Mr Elly Wairagala Musana        

Curriculum Specialist, English Language

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Gertrude Namubiru      

Curriculum Specialist, Mathematics

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Mr Patrice Ssembirige

 

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Mr Henry  Adramunguni

Curriculum Specialist, Foreign Languages

Secondary

specialist

  1.  

 

Mrs Deborah R.K. Magera

Curriculum Specialist, ECD

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Enid Joy Nyendwoha

Curriculum Specialist, Physical Education

 

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Mr Ahamadah Wakhweya

 

BTVET

specialist

  1.  

 

Ms Sanyu Margaret

Secretary

 

Suppport

  1.  

 

Ms Josephine Delia

Secretary

 

Support

  1.  

 

Mr Peter Mafabi

Assistant Curriculum Specialist, Technical

BTVET

specialist

  1.  

 

Ms Gerald Bukenya 

Curriculum Specialist, Local Languages

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Irene Nakayenga

Librarian

Research & Evaluation

specialist

  1.  

 

Ms Hannah Halimah Nambusi

Assistant Editor

 

Support

  1.  

 

Mr Jonathan Mugenyi

Curriculum Specialist, Music

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Bernadette N.Karuhanga

Deputy Director

 

Management

  1.  

 

Mr Christopher Muganga 

Curriculum Specialist, Fine Art

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Joseph Jude Agaba

Curriculum Specialist, Biology

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Remegious Baale

Curriculum Senior Specialist, Mathematics

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Rosert Kemizano

Curriculum Specialist, SNE

Pre-Primary & Primary

specialist

  1.  

 

Ms Grace Nandutu

Curriculum Specialist, Home Economics

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr John Okumu Emorut

Curriculum Specialist, Business

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Fred Galiwango

Technician

STEPU

Support

  1.  

 

Ms Pamela Guma

Secretary

 

Support

  1.  

 

Ms Erinah Balungi

Assistant Curriculum Specialist, Physical Education

Secondary

specialist

  1.  

 

Ms Lydia Asiimwe      

Assistant Curriculum Specialist

BTVET

Specialist

  1.  

 

Ms Generous Kazinda

Curriculum Specialist, SNE

Secondary

specialist

  1.  

 

Mr Stevens Bukulu Kasirye

Finance Secretary

Finance

Management

 

  1.  

 

Mr Nicholas Tibenda

Executive Officer

 

Support

  1.  

 

Mr. Sansa Ambrose

Planner

 

Support

  1.  

 

Ms. Doreen Mirembe

Personal Assistant to Director

 

Support

  1.  

 

Eyoga Caleb Angueza

Assistant Technician

 

Support

  1.  

 

Juliet Kisakye

Assistant Technician

 

Support

  1.  

 

Edward Bukyanagandi

Driver

 

Support

  1.  

 

Opiyo Robert A.S.B

Driver

 

Support

  1.  

 

Nimusiima Martha

Office Attendant

 

Support

  1.  

 

Isiko Musa

Driver

 

Support

  1.  

 

Kasozi Jackson

Office Attendant

 

Support

  1.  

 

Nadiope Bamwite James

Office Attendant

 

Support

  1.  

 

Luboyera Suzan

Office Attendant

 

Support

  1.  

 

Kasirye Peter

Driver

 

Support

  1.  

 

Mpanga Fred

Driver

 

Support

  1.  

 

Donald Twine

Driver

 

Support

  1.  

 

Balirira David Kuduma

Driver

 

Support

  1.  

 

Alex Bwesigye

Driver

 

Support

  1.  

 

Samson Bukenya

Driver

 

Support